zestaw leków na rzeżączkę

Kuracja na rzeżączkę, jednodniowa, składa się z zestawu dwóch leków Azithromycinu oraz Cefiksymu. To połączenie zwalcza nawet te bakterie, które wykazują się największą odpornością, neisseria gonorrhoeae.

Zestaw ten zawiera 4 tabletki (400 mg Cefiksymu i 1000 mg Azithromycinu). Cefiksym zapobiega syntezie ścian komórkowych bakterii, co prowadzi do ich obumierania. Azithromycin uniemożliwia zaś biosyntezę białka, co uniemożliwia namnażanie się bakterii.

Opis zestawu leków na rzeżączkę

Zestaw leków na rzeżączkę to kompozycja dwóch leków, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. W przeszłości leki Cefiksym i Azithromycin przepisywane były osobno, jednak na skutek mutacji bakterii neisseria gonotthoeae, która uodporniła się na działanie antybiotyków, leki zaczęto stosować równocześnie w ramach jednej kuracji. Zestaw zawiera 4 tabletki zażywane jednocześnie. Już pojedyncza dawka tych leków jest wystarczająca, by w sposób skuteczny pozbyć się infekcji.

Jak stosować leki z zestawu leków na rzeżączkę?

Kuracja rzeżączki polega na równoczesnym przyjęciu 4 tabletek z zestawu leków na rzeżączkę. To najczęściej wystarcza by zwalczyć infekcję. Jeżeli pacjent chce sprawdzić skuteczność kuracji może sprawdzić to za pomocą testu na obecność chorób wenerycznych, jednak należy go wykonać dopiero w 14 dni po przeprowadzonej kuracji. Na 48 godzin przed kuracją i na 48 po jej przeprowadzeniu należy unikać spożywania alkoholu.

Działanie leków na rzeżączkę z zestawu

W tabletkach Cyfiksym znajdują się cefalosoryny, które wiążą się z aktywnymi centrami bakteryjnych enzymów – karboksypeptydazy i transpeptydazy. W ten sposób zatrzymują one proces syntezy bakteryjnej ściany komórkowej pozbawiając bakterii naturalnej obrony.
Dodatkowo, antybiotyk ten ma niewielką toksyczność i stosunkowo łagodne działanie. Dzięki temu, może on być stosowany przez większość pacjentów.

Azithromycin zaś działa na bakterie od wewnątrz poprzez upośledzenie szeregu funkcji wewnątrzkomórkowych min syntezy białek i aktywności peptydowej wpływając tym samym na ich zdolności rozmnażania się. Bakterie, nie mogąc się rozmnażać, giną.

Dla kogo zestaw leków na rzeżączkę?

Cefiksym i Azithromycin może być stosowany przez większość pacjentów, pod warunkiem, że nie cierpią oni na schorzenia, które są przeciwwskazaniem do stosowania antybiotyków. W czasie konsultacji lekarskiej należy zatem poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach i przyjmowanych lekach, które mogłyby wpłynąć na działanie antybiotyków z zestawu.

Przeciwwskazania
Zestawu nie mogą zastosować osoby z zespołem długiego QT, cukrzycą, oraz z dolegliwościami nerek, wątroby i serca. Nie powinny go stosować również osoby uczulone na którykolwiek składnik leków, kobiety w ciąży, karmiące piersią a także dzieci w wieku poniżej 10 lat. Lekarz musi wiedzieć również o wszystkich przyjmowanych lekach ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w reakcje z Azithromycinem.

Skutki uboczne

Zastosowanie zestawu na rzeżączkę czasem może wywołać skutki uboczne takie jak biegunka, zaparcia, mdłości, wymioty, zmęczenie, zawroty głowy, świąt pochwy, upławy, bóle głowy, reakcje alergiczne, niestrawność, bóle brzucha, świąt skóry czy wysypkę. Jeżeli objawy będą miały charakter długotrwały, należy skonsultować się z lekarzem.
Przed zastosowaniem kuracji, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leków.
Ponadto:

  • leki z zestawu mogą przyczynić się do zawrotów i bóli głowy
  • mogą pojawić się takie dolegliwości jak wysypka lub świąt skóry
  • mogą pojawić się problemy żołądkowo -jelitowe np. biegunka, wymioty, nudności
  • u kobiet mogą pojawić się upławy lub świąt pochwy

One thought on “zestaw leków na rzeżączkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *