Zapalenie cewki moczowej – NGU

Zapalenie cewki moczowej jest to stan zapalny przewodu, który jest ostatnią częścią układu moczowego a odpowiedzialny jest za oddawanie moczu przez organizm. Stan zapalny ma dwa rodzaje – rzeżączkowe inaczej swoiste, oraz nierzeżączkowe inaczej nieswoiste.

Nie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej czyli NGU (non-gonococcal urethritis) jest dolegliwością, która dotyka głównie mężczyzn, co nie wyklucza takiej infekcji u kobiet. Dolegliwość tą u niemal połowy mężczyzn wywołuje chlamydia, czyli bakteryjna choroba, która przenosi się drogą płciową.

Zapalenie cewki moczowej nie jest niebezpieczną dolegliwością. Niebezpieczne bywa jednak zaniechanie jej leczenia ponieważ wtedy może dojść do zapalenia jąder lub bezpłodności. NGU leczy się poprzez podanie antybiotyków : Azitromycinum lub Doksycyklina.

Przyczyny nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej NGU

W wyniku badań dowiedziono, że w większości przypadków za rozwój nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej odpowiada Chlamydia, u niemal 50% mężczyzn i u 40% kobiet. Zapalenie może być wywołane również poprzez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus opryszczki pospolitej czy rzęsistka pochwowego. Każda z przyczyn zapalenia zaliczana jest do chorób przenoszonych drogą płciową. Zarazić można się nimi poprzez stosunek bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, w tym również stosunków oralnych i analnych. W taki sam sposób osoba zakażona może przenieść zapalenie cewki moczowej na partnera.

Objawy nieswoistego zapalenia cewki moczowej NGU

Objawy nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej są różne w zależności od płci. U mężczyzn mogą pojawić się takie objawy, jak ból, pieczenie podczas oddawania moczu, mętna wydzielina penisa, pieczenie i podrażnienie czubka penisa a także częstomocz. Pierwsze objawy pojawić się mogą już w kilka tygodni po zakażeniu lecz równie dobrze dopiero po kilku miesiącach. Wiele osób zakażonych nie zdaje sobie tym samym sprawy ze swojego stanu.

U kobiet najczęściej nie występują żadne objawy, do czasu aż stan zapalny nie przeniesie się na pozostałe części układu rozrodczego tj. jajowody czy macicę. Rozprzestrzeniające się zapalenie prowadzić może do zapalenia miednicy mniejszej, co może powodować takie objawy jak ból miednicy oraz dolnej części brzucha a także nietypowe upławy, krwawienie między miesiączkami, gorączka czy dyskomfort podczas stosunku.

Ryzyko związane z zapaleniem cewki moczowej

Nieleczone zapalenie cewki moczowej może prowadzić do rozwoju powikłań takich jak zespół Reitera, a także przewlekłego zapalenia cewki moczowej. U mężczyzn zwiększa się ryzyko zapalenia jąder i najądrza. U kobiet dojść może do zapalenia narządów miednicy mniejszej a w konsekwencji do bezpłodności lub ciąży poza macicznej. Dlatego tak ważne jest, by w przypadku stosunku niezabezpieczonego prezerwatywą wykonać badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową.

Leczenie NGU – zapalenia cewki moczowej

Leczenie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej NGU – nie jest skomplikowane. Z reguły wymaga kuracji antybiotykowej. Najczęściej lekarz przepisuje Azithromycin w dawce jednorazowej 2 tabletki po 500mg. Jedynie w nielicznych przypadkach skuteczniejsza może okazać się Doksyklina w dawce 2 razy na dobę przez 7 dni po jednej tabletce.

2 thoughts on “Zapalenie cewki moczowej – NGU

  1. Czy któraś z was też tak ma że prawie raz na miesiąc ma zpaalenie cewki ? Takie po 2-4 dniowe ? Co na to radzicie ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *