Valtrex

Valtrex to przeciwwirusowy lek, który stosuje się na objawy opryszczki narządów płciowych, półpaśca, czy opryszczki wargowej. Lek ponadto można stosować profilaktycznie, zapobiegając tym samym nawrotom objawów. Dostępny jest w postaci pigułek o dawce 500mg. Składnik aktywny leku Valtrex to valaciclovir (walacyklowir). Pierwsze efekty zastosowania leku widoczne są już po 24 godzinach.

Opis

Składnikiem aktywnym leku Valtrex jest walacyklowir. W ludzkim organizmie przekształca się on do acyklowiru i waliny. Acyklowir wybiórczo wpływa na zahamowanie rozmnażania się wirusów z grupy Harpes, wykazuje szczególną aktywność w walce z wirusami opryszczki zwykłej (HSV) typów 1 i 2, ospy wietrznej, półpaśca (VZV), cytomegalii (CMV), wirusom Epsteina i Barr (EBV) a także przeciwko wirusowi ludzkiemu Herpes typu 6 (HHV-6).

Dużą skuteczność osiąga się stosując Valtrex do zwalczania objawów wirusa opryszczki narządów płciowych, opryszczki wargowej czy półpaśca. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że nie ma sposobu na całkowite usunięcie wirusa z organizmu, lecz Valtrex sprawia, że znikają bolesne pęcherze i podrażnienia. Stosując lek skraca się czas choroby poprzez wprowadzenie wirusa w stan uśpienia.

Jak działa Valtrex?

Działanie leku opiera się o składnik aktywny, którym jest chlorowodorek walacyklowiru. Substancja ta ma silne działanie antywirusowe, w ten sposób ogranicza jego ekspansję.

Regularne stosowanie Valtrexu umożliwia zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem partnera seksualnego. Jednak wymaga to stosowania prezerwatywy. Jednak w przypadku otwartych ran na organach płciowych, należy w ogóle powstrzymać się od współżycia.
Lek Valtrex często stosowany jest jako środek profilaktyczny zapobiegający zakażeniom wirusem cytomegalii (CMV) u osób po przeszczepach organów. U zdrowych osób wirus ten wywołuje objawy podobne do przeziębienia, jednak u osób o obniżonej odporności, właśnie po przeszczepach może być bardzo groźny. Często w takich przypadkach stosuje się właśnie kurację lekiem Valtrex.

Dla kogo Valtrex?

Lek Valtrex jest przeznaczony dla pełnoletnich osób, które mają opryszczkę narządów płciowych, półpaśca lub opryszczkę wargową. Warunkiem jest jednak to, że osoby te wolną są od dolegliwości, które mogą stanowić przeciwwskazanie do zastosowania kuracji. Lek często stosowany jest jako profilaktyka.

Przeciwwskazania

Leku nie powinny stosować osoby uczulone na walacyklowir, acyklowir, lub jakikolwiek inny składnik leku. Jedynie po konsultacji lekarskiej mogą go stosować osoby po 65 roku życia, cierpiące na zaburzenia układu immunologicznego, ze schorzeniami nerek lub wątroby. Valtrex nie jest zalecany kobietom w ciąży, karmiącym piersią. W czasie lekarskiej konsultacji, należy uprzedzić lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, nawet tych ziołowych. Szczególną ostrożność należy zachować przy równoczesnym stosowaniu : aminoglikozydy, środków kontrastowych zawierających jod, metotreksat, pentamidyny, foskarnet, cyklosporyny, takrolimus, cymetydyny i probenecydy. Przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę.

Stosowanie leku Valtrex na opryszczkę

Tabletki należy przyjmować w trakcie posiłku. Dawka i częstotliwość, zależne są od stanu pacjenta. Należy skonsultować się z lekarzem lub zastosować się wskazań z ulotki leku. Valtrex przyjmuje się zawsze w regularnych odstępach czasowych i stosuje się kuracje przez wcześniej określony czas, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. W przypadku pominięcia dawki, należy ją przyjąć w jak najkrótszym czasie, lub pominąć ją i przyjąć po prostu kolejna dawkę i kontynuować kurację w sposób wcześniej ustalony. Jeżeli lek przyjmowany jest w ramach profilaktyki, należy stosować się do dawki zaleconej przez lekarza.

Dawkowanie

Dawkowanie Valtrex zależne jest od rodzaju i nasilenia objawów.

Opryszczka narządów płciowych
Należy przyjmować dwie tabletki 500mg każdego dnia przez 10 dni (zestaw 2×10 tabletek)a przy ponownym ataku choroby po 1 tabletce przez 3 do 5 dni(zestaw 10 tabletek). W przypadku, gdy choroba jest bardzo odporna na leczenie, stosuje się kurację aż do ustąpienia objawów (zestaw 2×42 tabletki co wystarcza do 3 miesięcznej kuracji). Jeżeli wirus ma tendencję do nawrotów rzadziej niż 10 razy w roku, należy przeprowadzić leczenie profilaktyczne kiedy to przyjmuje się tabletki Valtrex przez 6 do 12 miesięcy.

Opryszczka wargowa
Jeżeli jest to pierwszy atak wirusa, należy stosować 2 tabletki po 500 mg przez 10 dni ( zestaw 2×20). Ponowne pojawienie się objawów wymaga kuracji w formie jednej tabletki przyjmowanej przez 3 do 5 dni (zestaw 10 tabletek).

Półpasiec
Przez okres tygodnia przyjmuje się dziennie 3 razy po dwie tabletki po 500 mg, tj, 6 tabletek przez 7 dni (zestaw 1×42 tabletki).

Najlepsze efekty osiąga się gdy lek zaczyna się stosować przy pierwszych objawach infekcji wirusowej.

Skutki uboczne

Do najczęściej występujących skutków ubocznych, jakie mogą wystąpić na skutek kuracji Valtrexem należą :bóle i zawroty głowy, wymioty, biegunki, wysypka, świąt skóry, podrażnienia skóry na słońcu. Zdecydowanie rzadziej może pojawić się senność, dreszcze, dezorientacja, uczucie pobudzenia. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Lista wszystkich możliwych skutków ubocznych dostępna jest na ulotce dołączonej do leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *