Ureaplasma Urealyticum

Ureaplasma urealyticum jest bakterią, która wywołuje infekcje narządów płciowych. Bakteria ta przenoszona jest drogą płciową. Szacuje się, że jest ona obecna nawet u 70% przedstawicieli obu płci. Bakterią można zarazić się w trakcie zbliżeń seksualnych bez prezerwatywy, możliwe jest również zarażenie w czasie porodu, gdy bakterie przenoszą się na noworodka z dróg rodnych zainfekowanej matki. Najczęściej infekcja ma bezobjawowy przebieg dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zainfekowana. Do leczenia infekcji stosuje się antybiotyki, najczęściej jest to Azithromycin lub Doksycyklina.

Zarażenie bakterią ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum przenosi się głównie drogą płciową. Można się nią zarazić podczas stosunku bez zabezpieczeń z osobą zakażoną. Najbardziej zagrożoną grupą są więc osoby uprawiające seks bez prezerwatywy, szczególnie gdy często zmieniają parterów. Bakterią można zarazić noworodka podczas naturalnego porodu.

Objawy infekcji bakterią ureaplasma urealyticum

Zakażenie bakterią najczęściej przebiega bezobjawowo. Wielu pacjentów z tego powodu nie jest świadomych choroby. Jedynie regularne wykonywanie testów na obecność chorób wenerycznych może w porę wykryć infekcję.

W nielicznych przypadkach zakażeniu towarzyszą objawy takie, jak ból podczas oddawania moczu, krwawienie i wycieki z cewki moczowej, podwyższona temperatura, bóle brzucha, podrażnienie prącia. W wielu przypadkach zakażenie bakterią wykrywane jest dopiero wtedy, gdy pojawiają się powikłania wynikające z nieleczonej infekcji. Najczęstsze powikłania to zapalenie najądrza, zapalenie błon płodowych, zapalenie cewki moczowej.

Powikłania ureaplasma urealyticum

Infekcje jest stosunkowo łatwo wyleczyć poprzez kuracje antybiotykiem. Jednak ponieważ infekcja przebiega bezobjawowo, długo nie jest podejmowane odpowiednie leczenie. W tym czasie infekcja się rozwija i może prowadzić do licznych powikłań takich jak bezpłodność, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, zapalenie opon mózgowych, przedwczesny poród, poronienie, zapalenie błon płodowych, zapalenie łożyska, zapalenie płuc. Niekiedy może zainfekować również system nerwowy, stawy i mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *