Rzeżączka – Neisseria gonorrhoeae

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych chorób wenerycznych, jakie występują w Europie. Zarazić się nią można poprzez stosunek bez zabezpieczeń ( w tym oralny i analny) z osobą zakażoną bakterią Neisseria gonorrhoeae. Zarazić można się również poprzez używanie tych samych akcesoriów erotycznych, gdy nie są one wcześniej dokładnie umyte. Rzeżączka atakuje przedstawicieli obojga płci bez względu na wiek. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jednak u mężczyzn w wieku 20-24 lata, zaś u kobiet między 16 a 19 rokiem życia. Stosunkowo prosto jest wyleczyć rzeżączkę. Wymaga to podania dwóch antybiotyków Cefiksymu i Azithromyciny. Jednak nieleczona rzeżączka może powodować szereg powikłań, w tym również może doprowadzić do bezpłodności.

Przyczyny rzeżączki

Rzeżączka jest wynikiem zarażenia bakterią o nazwie Neisseria gonorrhoeae. Może do niego dojść na skutek niezabezpieczonego stosunku w tym również oralnego i analnego. Nie można jednak się nią zarazić poprzez całowanie, wspólną kąpiel czy dzielenie ręcznika czy wc. Poza organizmem człowieka bakteria po prostu szybko ginie. W organizmie ludzkim bakteria ta zagnieżdża się w cewce moczowej, szyjce macicy, odbycie, przełyku, a zdarzają się przypadki, że i w gałce ocznej.

Objawy rzeżączki

Bardzo często rzeżączka przebiega bezobjawowo, aż u połowy kobiet oraz u 1 na 10 mężczyzn. To dlatego tak ważne jest wykonywanie badań na obecność chorób wenerycznych po każdym niezabezpieczonym stosunku.

Jeżeli objawy się pojawiają, u mężczyzn występują one z reguły w ciągu 5 do 30 dni od chwili zakażenia. Zauważalna jest inna wydzielina z członka, ma ona żółte lub zielone zabarwienie, odczuwalne jest również pieczenie w czasie oddawania moczu. Pojawić się może również ból i opuchlizna jąder, zapalenie napletka. Zdecydowanie rzadziej występuje niezdolność do trzymania moczu i obrzęk cewki moczowej.

U kobiet najczęściej objawami są upławy waginalne o gęstej konsystencji oraz zielonkawym lub żółtym zabarwieniu, pojawia się ból podczas oddawania moczu, ból podbrzusza, krwawienie w trakcie stosunku, a także zwiększona obfitość krwawienia lub pojawianie się krwawienia między miesiączkami. U obojga płci, w momencie zainfekowania odbytu, pojawić się mogą takie objawy jak ból, pieczenie, świąd, dyskomfort i upławy z odbytu.

Uwaga: jeżeli rzeżączka nie jest leczona, bez względu czy powoduje objawy czy przebiega bezobjawowo, prowadzić może do wielu trwałych i poważnych komplikacji zdrowotnych.

Powikłania rzeżączki

Rzeżączkę wyleczyć można dosyć prosto poprzez kuracje antybiotykową. Kuracja przeprowadzona w krótkim czasie od zarażenia prawie zupełnie eliminuje ryzyko wystąpienia powikłań. Jeżeli jednak leczenie podjęte jest zbyt późno, choroba ta prowadzi do szeregu niebezpiecznych powikłań. U 10 -20% kobiet na wskutek nieleczonej rzeżączki pojawia się zapalenie miednicy mniejszej, co może prowadzić do długotrwałych bóli miednicy, bezpłodności lub przypadków ciąży pozamacicznej. U kobiet w ciąży, rzeżączka wpływa na podniesienie ryzyka wcześniejszego porodu, lub poronienia. Może również dojść do zarażenia dziecka w czasie porodu.

U mężczyzn nieleczona rzeżączka prowadzić może do bolesnej infekcji jąder oraz prostaty, może również wywoływać bezpłodność. Rzeżączka w organizmie może rozprzestrzeniać się poprzez układ krwionośny i prowadzić do zapalenia stawów, zaczerwienienie i podrażnienie skóry, zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub serca.
Nieleczona rzeżączka podnosi ryzyko zakażenia innymi chorobami wenerycznymi w tym HIV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *