Rzęsistkowica

Rzęsistkowica jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana ona jest przez niewielkiego pierwotniaka, który nosi nazwę rzęsistek pochwowy (trichomonas vaginalis). Pasożytuje on u człowieka w drogach moczowo-płciowych. Rzęsistkowica częściej dotyka kobiet, jedak pasożyt atakować też może i męskie narządy, szczególnie cewkę moczową. Rozmiar pierwotniaka jest podobno do rozmiaru leukocytu czyli białej krwinki.

Rzęsistkowica jest rzadką dolegliwością. Jej diagnoza jest przy tym trudna, ponieważ objawy przypominają wiele chorób, które przenoszone są drogą płciową. Samowyleczenie infekcji jest mało prawdopodobne, zaś bardzo prosto jest wyleczyć ją za pomocą odpowiednich antybiotyków. Z reguły stosowany jest Metronizadol.

Przyczyny infekcji rzęsistkiem pochwowym?

Infekcje wywołuje niewielki pasożyt zwany rzęsistkiem pochwowym. Bytuje on w drogach moczowych lub w narządach płciowych człowieka. Jego wielkość jest zbliżona do wielkości krwinki białej tj. leukocytu to sprawia, że stosunkowo łatwo jest mu się przemieszczać. Podczas stosunku bez problemu zatem przenosi się on z narządów nosiciela na narządy płciowe zdrowej osoby. Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku stosunków bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Zarazić można się również poprzez dzielenie się akcesoriami erotycznymi z zarażoną osoba.

Objawy rzęsistkowicy

Pierwsze objawy zarażenia pasożytem obserwuje się najczęściej w ciągu pierwszego miesiąca. Tu jednak warto dodać, że u około połowy zarażonych nie występują żadne objawy. Jeśli jednak one się pojawiają, są to u kobiet ból, swędzenie i pieczenie w okolicach narządów płciowych. Ból pojawiać się może również w trakcie oddawania moczu i podczas stosunku. Zmienić może się również wydzielina z pochwy, z reguły staje się ona bardziej obfita, gęsta lub wprost odwrotnie, bardziej rozrzedzona, może mieć nieprzyjemny, rybi zapach a także może zrobić się żółto-zielona. Często również pojawia się ból podbrzusza.

U mężczyzn pojawić się zaś może częstomocz, często w połączeniu z bólem podczas oddawania moczu lub wytrysku. Inne możliwe objawy to biała wydzielina z prącia, ból, opuchlizna i zaczerwienienie główki penisa oraz napletka.

Skutki nieleczonej rzęsistkowicy

Rzęsistkowica to łagodna przypadłość. Jej leczenie jest proste, wymaga odpowiedniej kuracji antybiotykowej. Jednak dolegliwość jest trudna do wykrycia, ponieważ jej objawy przypominają inne choroby weneryczne a często również jest tak, że infekcja przebiega zupełnie bezobjawowo. To wszystko sprawia, że właściwym jest, by po każdym stosunku seksualnym niezabezpieczonym prezerwatywą wykonać testy na obecność chorób wenerycznych. Nie leczona rzęsistkowica może sprawić, że organizm będzie bardziej podatny na zarażenie innymi chorobami, które przenoszą się drogą płciową np. HIV, ponadto u kobiet może osłabić błonę szyjki macicy, a u kobiet w ciąży zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu. U mężczyzn może prowadzić do zapalenie gruczołu krokowego.

3 thoughts on “Rzęsistkowica

  1. Czy jak moja kochałem się z moją a ona była w ciąży ale nie ma żadnych objawów rzesitkownicy a ja już wyleczony to trzeba by to sprawdzić jakoś ? Pomóżcie !

  2. Czy jak wylatuje mi biały płyn ale nic nie swędzi ani nie boli to może być rzęsistkowica ? Dodam, że dzieje się tak samoistnie po prostu zaobserwowałem białą plamę na bieliźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *