Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna, która jest bardzo zaraźliwa. Wywołuje ją wirus herpes simplex. Istnieją dwa szczepy tego wirusa HSV-1 oraz HSV -2. Pierwszy wywołuje opryszczkę wargową popularnie zwaną zimnem. Drugi wywołuje opryszczkę narządów płciowych i bardzo łatwo przenosi się podczas stosunków seksualnych z osoby zarażonej na jej partnera. Do zarażenia może dojść podczas stosunku bez prezerwatywy, również oralnego czy analnego, w wyniku pettingu oraz podczas wymiany erotycznych gadżetów.

Sam przebieg choroby zależy od pacjenta, u jednych objawy wystąpią już po kilku dniach, u innych dopiero po kilku miesiącach lub latach. Opryszczka narządów płciowych jest nieuleczalna, wywołujący ją szczep wirusa HSV-2 pozostaje w organizmie na stałe i co jakiś czas wywoływać może nawroty objawów. Obecnie, dzięki specjalnym lekom można jedynie kontrolować objawy opryszczki.

Osoby, które zaraziły się opryszczką narządów płciowych mogą skonsultować się z lekarzem pracującym dla internetowej kliniki euroClinix. Klinika działa w oparciu o zgodę Generalnej Rady Medycznej w Wielkiej Brytanii a leki wysyłane są z apteki akredytowanej przez Królewskie Stowarzyszenie Farmaceutyczne.

W jakiej sytuacji można się zarazić opryszczką narządów płciowych ?

Opryszczka narządów płciowych jest bardzo zaraźliwą chorobą, którą zarazić się można podczas stosunku bez zabezpieczeń, również oralnych czy analnych. Wirus przenosi się podczas kontaktu ze skórą zarażonej osoby. Najczęściej to mężczyźni zarażają kobiety, zdecydowanie rzadziej mężczyźni zarażają się od kobiet.

Aż u 90 % zarażonych nie występują objawy lub są one nie rozpoznane, co sprawia, że dochodzi do dalszych zarażeń. Dodatkowo, osoby zarażone opryszczką przenoszą wirusa na partnerów nawet wtedy, gdy nie ma u nich widocznych objawów choroby takich jak wykwity czy pęcherzyki. U osób zarażonych, w pierwszym stadium choroby, objawy najczęściej nie występują, co niestety sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa na kolejnych partnerów.

Objawy opryszczki narządów płciowych

U większości zarażonych wirusem HSV-2 objawy nie pojawiają się w początkowej fazie choroby. Pojawiają się one dopiero w 4 do 7 dni po zarażeniu a w wielu przypadkach nawet po kilku miesiącach czy latach.

Pierwszy atak objawów choroby z reguły jest najsilniejszy. Pojawić się mogą bolesne, czerwone pęcherze w okolicach narządów płciowych, odbytu, ud, pośladków, pęcherze i wrzody w szyjce macicy, ból podczas oddawania moczu, upławy waginalne, temperatura powyżej 38 stopni. Objawy takie mogą utrzymywać się nawet przez 20 dni. Kolejne nawroty choroby są słabsze, pojawić się wtedy może:

  • mrowienie, pieczenie i świąt narządów płciowych
  • bolesne pęcherze na narządach płciowych, odbycie, udach i pośladkach
  • pęcherze i owrzodzenia na szyjce macicy

Nawroty są nie tylko słabsze lecz i krótsze ponieważ organizm zaczyna produkować przeciwciała. Opryszczka przechodzi tzw. fazę linienia, wirus jest wtedy aktywny na powierzchni skóry i może przenieść się na drugą osobę.

Przyczyny nawrotu opryszczki

Wirus odpowiedzialny za wywołanie opryszczki pozostaje w organizmie na zawsze, przez większość czasu pozostając w tak zwanej fazie uśpienia. Trudno określić co sprawia, że wirus się aktywuje. Może być to spowodowane przemęczeniem, bezsennością, stresem, nadużywaniem alkoholu, wystawieniem genitaliów na działanie promieni słonecznych.

Profilaktyka – jak zapobiegać zarażeniu opryszczką narządów płciowych

Przeciwdziałać opryszczce można w taki sam sposób, jak większości chorobom wenerycznym. Chodzi tu o abstynencję seksualną lub wierność jednemu, zdrowemu partnerowi, który również zachowa wierność.

Przed zarażeniem nie uchroni stosowanie prezerwatywy ponieważ ona jedynie zmniejsza ryzyko. Jest ona skuteczna jedynie wtedy, gdy pokrywa ona całą skórę z objawami zarażenia lub chroni przed miejscami z takimi objawami. Jednak często objawy opryszczki rozsiane są daleko poza strefę zabezpieczaną przez prezerwatywę.

Testy na nosicielstwo wirusa HSV-2 warto wykonać zanim zaczniemy planować powiększenie rodziny. Badanie jest proste i wykonuje się je po wykupieniu zestawu do pobierania materiału oraz analizy laboratoryjnej. Test taki można wykonać podczas wizyty u lekarza. Wtedy pobiera on materiał do badań i przesyła do laboratorium molekularnego. Badanie trwa 10 dni roboczych.

Porady, dla osób, które zaraziły się opryszczką narządów płciowych

Uciążliwe objawy można łagodzić poprzez stosowanie domowych metod:

  • paracetamol by złagodzić ból
  • noszenie bawełnianej przewiewnej bielizny
  • okłady z lodu na miejsca ze zmianami chorobowymi
  • suszenie przy pomocy suszarki zmian w miejscach trudno dostępnych lub bardziej dokuczliwych
  • polewanie cewki moczowej ciepłą wodą lub oddawanie moczu w kąpielach z ciepłej wody co zmniejszy ból w czasie mikcji moczu

Leczenie opryszczki narządów płciowych

W przypadku wystąpienia objawów opryszczki należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przepisze on lek, który ograniczy zdolność rozmnażania się wirusa np. Acyclovir, Valtrex, Famvir. Leczą one jednak tylko objawy choroby, nie usuwają wirusa z organizmu.

One thought on “Opryszczka narządów płciowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *