Opalanie się a kondycja włosów

Intensywne opalanie się jest równie szkodliwe dla kondycji naszych włosów, co suszenie, prostowanie czy nawet farbowanie. Pod wpływem promieniowania słonecznego, włosy stają się suche i matowe, tracą swój naturalny blask oraz zaczynają się łamać. Mimo to latem nie zawsze pamiętamy o tym, by chronić je przed nadmiarem słońca. Jakie mogą być tego skutki?

Słońce niszczy zewnętrzną osłonkę włosa, zbudowaną ze ściśle przylegających do siebie łusek. Włosy tracą przez to swój naturalny blask i elastyczność, stają się sztywne, wysuszone i bardzo kruche. Do ich wnętrza zaczynają docierać szkodliwe substancje, które dodatkowo pogarszają ich kondycję oraz zwiększają pracę gruczołów łojowych skóry głowy. W efekcie suche przy końcach włosy zaczynają nadmierne przetłuszczać się u nasady.

To jednak nie koniec…

Długotrwałe przebywanie na słońcu utlenia melaninę, pigment nadający włosom barwę. Ich naturalny kolor znacznie się rozjaśnia, kosmyk staje cieńszy i bardziej matowy. Szczególnie narażone na zniszczenia są włosy po trwałej ondulacji, siwe, rozjaśniane oraz często farbowane. Zabiegi te powodują trwałe uszkodzenia w ich strukturze i pozbawiają je naturalnej osłony przeciwsłonecznej. Włosy zaczynają się puszyć, trudno je ułożyć lub rozczesać, a osłabione końcówki mogą się rozdwajać.

Jak więc ochronić włosy przed słońcem?

Przygotowując włosy do kąpieli słonecznych warto pamiętać o stosowaniu specjalnych kosmetyków nawilżających, które ochronią je przed promieniowaniem ultrafioletowym. Należy zwrócić uwagę, czy zawierają one filtry UV, wysokie stężenie substancji odżywczych i przeciwdziałających wolnym rodnikom. Przed wyjazdem na urlop, dobrze jest także zaopatrzyć się w wodoodporny olejek do włosów lub lekką mgiełkę, która pozostanie na włosach nawet po kąpieli w morskiej wodzie. Nie należy oczywiście zapominać o odpowiednim nakryciu głowy. Kapelusz czy chusta zmniejszy ryzyko podrażnień i bolesnych oparzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *