Mycoplasma genitalium

Mycoplasma genitalium jest to bakteryjne zakażenie, które przenoszone jest drogą płciową. Stosunkowo niedawno odkryto bakterię, która jest odpowiedzialna za rozwój dolegliwości. Diagnoza dolegliwości jest trudna, ponieważ objawy przypominają inne choroby weneryczne takie jak rzeżączka czy chlamydia. Mycoplasma genitalium u kobiet często jest połączona z bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Jeżeli mycoplasma genitalium jest nieleczone u kobiet może prowadzić do zapalenia szyjki macicy a u mężczyzn zaś zakażenie cewki moczowej. U obojga płci może to doprowadzić do bezpłodności. Sama mycoplasma genitalium jest prosta do wyleczenia. Najczęściej stosowanym na nią antybiotykiem jest Azithromycin.

Przyczyny zakażenia mykoplazmą

Mycoplasma genitalium to choroba, która przenoszona jest drogą płciową. Sprzyjają jej stosunki seksualne bez zabezpieczeń, również te oralne i analne. W trakcie zbliżenia płciowego, bakteria przenosi się na zdrowego partnera z partnera wcześniej zarażonego.

Objawy mycoplasma genitalium

Najczęściej zakażenie ma przebieg bezobjawowy a tym samym, wielu zakażonych nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Zaleca się więc przeprowadzanie badań na obecność chorób wenerycznych po każdym niezabezpieczonym prezerwatywą stosunku płciowym.
U obojga płci najczęstszym objawem zakażenia bakterią jest zapalenie cewki moczowej. U kobiet ponadto może wystąpić świąt i ból pochwy w czasie stosunku a także ból w czasie oddawania moczu.

Ryzyko związane z zakażeniem

Ponieważ najczęściej zakażenie ma przebieg bezobjawowy, osoba chora nie zdaje sobie z tego sprawy. To właśnie z tego powodu tak ważne jest robienie badań po stosunku bez zabezpieczenia. Szybkie zdiagnozowanie sprawia, że chorobę łatwo jest wyleczyć. Nieleczona zaś prowadzić może do wielu poważnych i długotrwałych powikłań zdrowotnych, min. zapalenia najądrza i gruczołu krokowego u mężczyzn, zapalenia szyjki macicy moczowej oraz narządów miednicy mniejszej u kobiet. Nieleczona mycolasma genitalium może u obojga płci prowadzić do bezpłodności.

Dostępne terapie

Najskuteczniejszą terapią jest podanie jednorazowej dawki antybiotyku Azithromycin. Przyjmuje się wtedy jednorazowo dwie tabletki leku po 500mg każda. Tak przeprowadzona kuracja powinna całkowicie zlikwidować bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *