Kłykciny kończyste – brodawki płciowe

Kłykciny kończyste znane są również pod nazwami brodawki płciowe czy brodawki weneryczne. Jest to jedna z najczęściej spotykanych chorób, które przenoszone są drogą płciową na terenie Europy. Wywołuje ją bardzo zaraźliwy wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawia się wykwitem małych mięsistych narośli, które pojawiają się w okolicach żeńskich lub męskich narządów płciowych. Narośle te różnią się między sobą wielkością i zabarwieniem, w dużej mierze jest to uzależnione od odcienia skóry zakażonej osoby. Najczęściej kłykciny kończyste ujawniają się u osób między 17 a 33 rokiem życia. Jednak do zarażenia może dojść w różnym wieku.

Aż 60% ryzykiem zarażenia obarczony jest stosunek z chorą osobą. Leczenie najlepiej jest rozpocząć w jak najkrótszym czasie od zdiagnozowania objawów. Stosowanie leków na kłykciny zmniejsza ryzyko zarażenia nimi partnera. Kłykciny kończyste to choroba, której nie można wyleczyć. Nie ma lekarstwa, które usunęło by wirusa brodawczaka ludzkiego z organizmu. Wirus HPV, gdy dostanie się do organizmu ludzkiego, pozostaje w nim już na zawsze i co jakiś czas może powodować nawroty objawów choroby. Leki, które dostępne są na kłykciny kończyste leczą jedynie widoczne objawy choroby. Polecane leki to Condoline, Aldara, Warticon. Kuracja rozpoczęta w początkowym stadium choroby szybko usuwa brodawki płciowe.

Co odpowiada za pojawienie się kłykcin kończystych?

Za pojawienie się kłykcin kończystych odpowiada zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego, zwanego również HPV. Do zarażenia dojść może podczas stosunku płciowego z zarażoną osobą, gdy nie używana jest prezerwatywa, dotyczy to również stosunków oralnych i analnych. Dodatkowym czynnikiem podnoszącym ryzyko jest częsta zmiana partnerów.

90% zakażeń kłykcinami kończystymi wywołują dwa szczepy wirusa HPV-6 lub HPV-11. Są to szczepy wirusa o tzw, niskim ryzyku ponieważ zarażenie nimi niesie niskie ryzyko rozwoju nowotworu. Zakażenie innymi szczepami wirusa HPV może prowadzić do raka szyjki macicy jednak to nie te szczepy wywołują kłykciny kończyste.

Objawy kłykcin kończystych

Pierwsze brodawki płciowe pojawiają się z reguły w 2 lub 3 miesiące od zarażenia wirusem HPV. U niektórych pacjentów objawy te mogą pojawić się nawet w rok po zakażeniu. Bezobjawowe początkowe stadium zakażenia sprawia, ze wiele osób nie jest świadome choroby, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa na inne osoby. Zalecane jest by po każdym niezabezpieczonym stosunku wykonywać testy na obecności chorób przenoszonych droga płciową.

Początkowo w okolicach narządów płciowych pojawiają się skóropodobne grudki. Mogą występować pojedynczo lub w grupach tworząc narośle przypominające kwiat kalafiora. Przeważnie są one bezbolesne, u niektórych osób jednak mogą powodować pieczenie i swędzenie. U kobiet rozwijać się one mogą na wargach sromowych, wewnątrz pochwy, wokoło odbytu, na szyjce macicy, wewnątrz cewki moczowej. U mężczyzn z reguły pojawiają się na trzonie penisa, wokoło odbytu, wokoło żołędzi, wewnątrz cewki moczowej, pod napletkiem, pomiędzy moszną a odbytem, na samej mosznie.

Co wywołuje wykwity skórne?

Wirusa HPV nie sposób usunąć z organizmu. Pozostaje w organizmie człowieka co jakiś czas wywołując nawroty brodawek. Nie wiadomo dokładnie, co odpowiada za reaktywację objawów wirusa, wielu specjalistów wskazuje tu na nadmierne spożywanie alkoholu, otarcia narządów płciowych, przemęczenie, ciągły stres. Najnowsze tezy naukowców wskazują, że osoby o sprawnym układzie immunologicznym mogą skutecznie zwalczyć wirusa eliminując go z organizmu na przestrzeni lat. Jednak nie jest to jak na razie w pełni udowodnione.

One thought on “Kłykciny kończyste – brodawki płciowe

  1. Kiedyś myślałem, że się tym zaraziłem na szczęście było to zupełnie co innego. Długo bałem się iść do lekarza ale nie ma co zwlekać .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *