Doksycyklina

Doksycyklina to antybiotyk, który stosowany jest w przypadku licznych infekcji bakteryjnych, w tym przenoszonych drogą płciową, a należą do nich : nieswoiste zapalenie cewki moczowej, chlamydia, ureaplasma urealyticum.

Preparat powstrzymuje proces rozmnażania się bakterii w organizmie co sprawia, że organizm sam może zwalczyć infekcję. Antybiotyk Doksycyklina przyjmuje się przez tydzień, dwa razy na dobę.

Opis

Lek zwalcza choroby przenoszone drogą płciową o podłożu bakteryjnym takie jak : chlamydia, zapalenie cewki moczowej, ureaplasma urealyticum. Już jedna dawka leku wystarcza najczęściej, by zlikwidować infekcję. Lek przyjmuje się w niewielkich dawkach, co sprawia, że ryzyko skutków ubocznych jest tu zminimalizowane.

Działanie Doksycykliny

Doksycyklina należy do grupy antybiotyków tetracyklinowych więc sposób jej działania jest charakterystyczny dla tej właśnie grupy. Hamuje ona biosyntezę białka łącząc się z podjednostką rybosomalną S30. Efektem tego połączenia jest zablokowanie połączenia między tRNA a kompleksem rybosom-mRNA. Bakterie wtedy tracą zdolność do rozmnażania się co umożliwia ich systematyczne usuwanie z organizmu przez system odpornościowy.

Dla kogo Doksycyklina

Doksycyklina (doxycyclinum) w dawce 100mg przeznaczona jest dla osób u których stwierdzono chlamydię odbytu, zapalenie cewki moczowej, ureaplasma urealyticum jeżeli nie występują u nich choroby, które są przeciwwskazaniem dla stosowania leku. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, więc decyzja o kuracji, należy do lekarza.

Kto nie powinien stosować kuracji Doksycykliną?

Doksycykliny nie powinny stosować osoby uczulone na składniki leku, dzieci poniżej 12 roku życia, kobiety w ciąży, karmiące a także te, które starają się o dziecko. Lekarz powinien być poinformowany o ewentualnej chorobie wątroby, miasterii, porfirii, toczniu rumieniowatym, schorzeniu nerek. Lekarz w czasie konsultacji powinien mieć również wgląd w pełną listę przyjmowanych przez pacjenta leków, gdyż niektóre z nich mogą wchodzić z nimi w reakcję. Szczególną ostrożność należy zachować w czasie przyjmowania :
penicyliny, ryfampicyny, antykoagulantów, chinapryly, sukralfatu, doustnej antykoncepcji hormonalnej, barbituranów, ergotaminy lub metysergidy, szczepionki na dur brzuszny, karbamazepiny, fenytoiny, prymidonu, cyklosporyny, metotreksatu, niektórych leków na niestrawność, retinoidów.
Pełna lista przeciwwskazań dostępna jest na ulotce dołączonej do leku.

Stosowanie Doksycykliny 100mg?

Dawkowanie dobiera lekarz. Zasadniczo jednak, do leczenia infekcji cewki moczowej, chlamydii oraz ureaplasma urealyticum z reguły lekarze zalecają zastosowanie dawki 100 mg leku dwa razy w ciągu doby, przez 7 dni. Efekty zauważalne są już po 2 dniach co jednak nie jest wskazaniem do zaprzestania kuracji. Należy ją przeprowadzić całą.
Dla potwierdzenia skuteczności leczenia warto wykonać testy jednak nie wcześniej niż 14 dni po zakończeniu kuracji.

Skutki uboczne, które może spowodować Doksycyklina

Większość pacjentów dobrze toleruje Doksycyklinę to jednak nie wyklucza wystąpienia skutków ubocznych u innych. Najczęściej występujące reakcje niepożądane to:

 • nudności, wymioty, biegunka, niestrawność, bóle brzucha
 • trudności lub ból podczas przełykania
 • zapalenie przełyku
 • utrata apetytu
 • dzwonienie w uszach
 • zwiększona wrażliwość skóry na promieniowanie UV
 • bóle mięśni oraz stawów
 • zaburzenia w ilości krwinek, jeśli wystąpią nietypowe siniaki, zmęczenie, bóle gardła czy gorączka należy skonsultować się z lekarzem
 • zaburzenia funkcjonowania wątroby
 • zapalenie trzustki
 • wysypka

Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy należy zaprzestać stosowania leku i skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *