Condyline

Condyline to jeden z pierwszych leków na kłykciny kończyste, który został oficjalnie zatwierdzony. Skuteczność preparatu została potwierdzona badaniami. Środek ten znany jest również w formie roztworu pod nazwą Condylox.

Opis – roztwór Condyline

Condyline ma postać roztworu, który w prosty sposób można aplikować bezpośrednio w miejscach zmian skórnych. Najważniejszą zaletą leku jest to, że działa szybciej niż inne preparaty tego typu. Rezultaty widoczne są już po 3 dniach. Jeżeli jest on stosowany zgodnie z zaleceniami, pozwala na pozbycie się kłykcin kończystych już w ciągu 4 tygodni.

Podofilotoksyna, czym ona jest?

Podofilotoksyna to związek organiczny hamujący podział komórek wirusa w sposób, który jak dotychczas nie został odkryty. Jego silny efekt przeciwmitotyczny sprawia nekrozę komórek nabłonkowych. Podofilotoksynę uzyskuje się z roślin iglastych z rodziny berberysowatych. Wcześniej stosowana była podobna do niej podofilina lecz miała zdecydowanie mniejszą skuteczność działania.

Podofilotoksynę stosuje się do zwalczania kłykcin kończystych u obojga płci, gdy zlokalizowane są w okolicach narządów płciowych. Jak dotychczas nie odnotowano wchodzenia preparatu w interakcję z innymi lekami, dlatego jedynym przeciwwskazaniem kuracji jest uczulenie na samą substancję. Możliwe niepożądane reakcje to miejscowe podrażnienie z pieczeniem, paleniem czy lekkim bólem, zapalenie żołędzi i napletka, owrzodzenie nabłonka, które wywoływać może martwica tkanek kłykcin i ich otoczenia.

Działanie Condyline

Podofilotoksyna jest składnikiem aktywnym leku Condyline. Substancja ta niszczy widoczne objawy kłykcin kończystych atakując bezpośrednio komórki brodawek płciowych. Działanie leku prowadzi do dezaktywacji jądra komórki wirusa, które jest odpowiedzialne za podział i reprodukcję. Tym samym kłykciny kończyste tracą zdolność do rozmnażania i w konsekwencji giną.

Dla kogo lek jest przeznaczony?

Condyline jest lekiem przeznaczonym dla pełnoletnich osób obojga płci, u których pojawiły się kłykciny kończyste. Nie jest to lek przeznaczony do leczenia kłykcin u dzieci.

Przeciwwskazania do stosowania kuracji
Codyline nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, dzieci poniżej 12 roku życia. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na składnik leku. Leku nie wolno stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi podofilotoksynę. W czasie kuracji, kobiety powinny zachować ostrożność, powinna ona przebiegać pod kontrolą lekarską. U mężczyzn kuracja nie wymaga nadzoru lekarskiego, chyba, że brodawki są większe niż 4×4 cm. Preparatu nie wolno stosować na skórę uszkodzoną lub zdrową. Listę przeciwwskazań można znaleźć na ulotce dołączonej do leku.

Aplikowanie leku Condyline
Przed aplikacją preparatu należy dokładnie umyć i osuszyć skórę w miejscu zmian chorobowych. Najlepiej pierwszą aplikację zrobić rano. Niewielka ilość roztworu rozprowadza się na powierzchni brodawki za pomocą aplikatora, który jest w zestawie z lekiem. Na brodawce utworzy się powłoka przypominająca folię. Lek Condoline stosuje się rano i wieczorem przez 3 dni. Następnie robi się 4 dniową przerwę a następnie znowu aplikuje lek przez kolejne 3 dni. Schemat ten powtarza się aż do całkowitego wyleczenia zmian skórnych. Kuracja nie może jednak trwać dłużej niż 5 tygodni. Przed nałożeniem leku oraz zaraz po aplikacji należy dokładnie umyć ręce.

Ewentualne reakcje niepożądane

Lek Condyline jest preparatem bezpiecznym, jednak czasem może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej są to zapalenie napletka i główni penisa, podrażnienie pochwy, wymioty a także podrażnienie skóry takie jak świąd, zaczerwienienie, ból pieczenie. Zdecydowanie rzadziej mogą pojawić się reakcje alergiczne takie jak wysypka, opuchlizna języka, ust, twarzy, trudności z oddychaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *