Cefiksym – tabletki na rzeżączkę

Cefiksym to antybiotyk, który stosowany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych, również w leczeniu rzeżączki. Jednak w przypadku rzeżączki, Cefiksym stosowany jest w połączeniu z Azithromycinem. Lek występuje również pod nazwą Cefixime lub Suprax).

Działanie Cefiksym skupia się na uniemożliwieniu bakteriom budowania ścian komórkowych co doprowadza do ich obumierania. Obumarłe bakterie w sposób całkowicie naturalny są usuwane z organizmu. Lek dostępny jest w kapsułkach po 200 mg.

Opis – tabletki Cefiksym

Działanie Cefixime (Suprax) blokuje możliwość bakteriom budowania ścian komórkowych, w ten sposób ulegają one osłabieniu aż ostatecznie umierają. W przypadku rzeżączki lek stosuje się w połączeniu z Azithromycinem – 400 mg Cefiksymu i 1000g Azithromycinu – jednak połączona dawka leków z reguły jest wystarczającą kuracją.

Szybkość i skuteczność działania redukuje do minimum możliwość wystąpienia skutków ubocznych.
Lek wykorzystywany jest do leczenia wielu schorzeń:

  • zakażenia spowodowanego przez bakterie Gramm-ujemne, zakażenie pałeczką okrężnicy _Escherichia coli), pałeczkami z rodziny Enterobacteriaceae
  • bakteryjnej infekcji górnych dróg oddechowych – zatok oraz nosa
  • bakteryjnej infekcji płuc
  • bakteryjnego zapalenia ucha środkowego
  • bakteryjnego zakażenia układu moczowego
  • bakteryjnego zakażenia nerek
  • rzeżączki
  • jako profilaktyka infekcji u osób po operacjach

Jak działa lek Cefiksym (Suprax)?

Tabletki Cefiksym zawierają cefalosoryny, które zalicza się do grupy półsyntetycznych antybiotyków, które mają szerokie spektrum działania. Cefalosoryny wiążą się z cetrami aktywnymi enzymów bakteryjnych – karboksypeptydazy oraz transpeptydazy. W ten sposób wpływają na zahamowanie procesu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Bakterie są pozbawione naturalnej ochrony, co sprawia, że naturalne siły organizmu szybko usuwają je z organizmu. Antybiotyk ma łagodne działanie i niewielką toksyczność co sprawia, że może go stosować większość pacjentów.

Kto może stosować Cefiksym (Suprax)?

Cefalosporyny mają niewielki wpływ na organizm, dlatego lek Cefiksym może być stosowany przez większość pacjentów. Warunkiem jest brak uczulenia na składniki leku. Ponadto tabletki Cefiksym mogą by stosowane jako kuracja dodatkowa leczenia rzeżączki przy pomocy Azithromycin.

Kto nie powinien przyjmować tabletek Cefiksym (Suprax)?

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na jakikolwiek składnik leku. Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące piersią a także przez dzieci poniżej 10 roku życia. Ostrożność należy zachować w przypadku osób, które mają problem z nerkami, chorych (obecnie lub w przeszłości) na zapalenie jelita grubego. W czasie konsultacji lekarskiej należy powiadomić lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach nawet tych ziołowych, zachodzi bowiem ryzyko, że będą wchodzić w reakcje ze składnikami Cefiksynu. Szczególną ostrożność należy zachować u osób, które przyjmują leki na rozrzedzenie krwi np. warfarinę.

Dawkowanie
Cefiksyn charakteryzuje łatwość stosowania. W przypadku rzeżączki oczekiwaną skuteczność uzyskuje się bowiem już po zastosowaniu jednej dawki leku cefiksyn 400 mg połączonej z 1000 mg Azithromycinu. Podobnie jak w przypadku wszystkich antybiotyków nie należy spożywać alkoholu na 48 przed i po zastosowaniu kuracji. Najczęściej stosowanie kolejnej dawki leku nie jest konieczne. Jeżeli zajdzie taka konieczność będzie ona wymaga wcześniejszych badań na obecność bakterii. Badanie takie można wykonać w 14 dni po przeprowadzonej kuracji.

Ewentualne skutki uboczne stosowania Cefiksynu ( Suprax)

Każdy lek inaczej działa na poszczególnych pacjentów. Czasem może spowodować tym samym skutki uboczne. Nie jest jednak powiedziane, że one muszą wystąpić w danym przypadku. Efekty, które czasem mogą się pojawić to : biegunka, nudności, wymioty, niestrawność, ból brzucha, wzdęcia, bóle głowy, zawroty głowy, gorączka, bóle stawów, wysypka skórna, świąt

Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków może sprawić, że rozwiną się inne organizmy np. drożdże co może prowadzić min. do pleśniawki. Jeżeli wystąpią jakieś niepokojące objawy należy skonsultować się z lekarzem żeby podjąć środki zaradcze. Stosowanie antybiotyków powinno być powiązane ze stosowaniem leków osłonowych.

One thought on “Cefiksym – tabletki na rzeżączkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *