bakteryjne zapalenie pochwy

Waginoza bakteryjna to inaczej bakteryjne zapalenie pochwy. Jest to przypadłość kobieca wynikająca z naruszenia flory bakteryjnej, która znajduje się w pochwie. Przeważnie dolegliwość ta jest prosta do wyleczenia, nie powoduje również żadnych komplikacji zdrowotnych. W przypadku jednak, gdy bakteryjne zapalenie pochwy pozostawia się bez leczenia, może doprowadzić do zapalenia miednicy mniejszej a także do powikłań w czasie ciąży, zwiększa również ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

Waginozy bakteryjnej nie zalicza się do chorób wenerycznych, pomimo że zdania w tej kwestii są raczej podzielone. Wynika to z faktu, że najczęściej do zachorowań dochodzi wśród kobiet, które są aktywne seksualnie i nie stosują zabezpieczeń w postaci prezerwatywy, dodatkowo współżyją z wieloma partnerami. Dodatkowo, potwierdzono, że chora kobieta może zarazić swoją partnerkę podczas zbliżenia seksualnego. Choroba ta jednak nie występuje u mężczyzn.

Przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy jest wynikiem zaburzenia naturalnej równowagi bakteryjnej. Znajdujące się w pochwie bakterie kwasu mlekowego utrzymują odpowiednie pH w niej, to skutecznie zapobiega namnażaniu się bakterii innego rodzaju. Gdy dochodzi do gwałtownego namnożenia się bakterii w pochwie, może to być przyczyną stanu zapalnego.

Grupę podwyższonego ryzyka wystąpienia waginozy bakteryjnej stanowią te kobiety, które są aktywne seksualnie, nie stosujące prezerwatywy, posiadające wielu partnerów. Wśród innych czynników, które prowadzić mogą do bakteryjnego zapalenia pochwy, są:

  • stosowanie domacicznej antykoncepcji
  • palenie papierosów
  • używanie mydeł perfumowanych oraz antyseptycznych płynów do kąpieli
  • irygacja pochwy
  • używanie silnych detergentów do prania bielizny
  • używanie dezodorantów do higieny intymnej

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Więcej niż połowa kobiet z zapaleniem bakteryjnym pochwy nie odczuwa żadnych objawów. Infekcje przebiegają bezboleśnie, nie wywołując żadnego dyskomfortu. Najczęstszymi oznakami waginozy bakteryjnej są:

  • rybi, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, głównie po stosunku
  • wodnista wydzielina
  • ma ona również szary lub białawy kolor

Krew miesiączkowa może mieć również inny zapach i konsystencję.

Zagrożenia związane z infekcją pochwy

Nieleczone bakteryjne zakażenie pochwy może prowadzić do powikłań w czasie ciąży, min. do przedwczesnego porodu, poronienia, zapalenia błon płodowych, endometriozy poporodowej. Zwiększa również ryzyko zarażenia chorobami wenerycznymi. Dodatkowo infekcja ta może zwiększać ryzyko zapalenia miednicy mniejszej, co może prowadzić do bezpłodności.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy najczęściej opiera się na kuracji antybiotykiem Metronizadol. Jest on dostępny jako tabletki lub żel dopochwowy. Najlepsze efekty otrzymuje się stosując tabletki Mtronizadolu, 2 razy na dobę przez 5 do 7 dni. Żel przepisywany jest głównie kobietom karmiącym piersiom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *