Azytromycyna

Azithromycin (Azytromycyna) to antybiotyk, który zalicza się do grupy antybiotyków makrolidowych z szerokim spektrum działania. Przeznaczony jest do zwalczania infekcji bakteryjnych, w tym kiły, błonicy, zakażeń pałeczką krztuśca, zakażeń przewodu pokarmowego oraz zwalczania trądziku. Głównym przeznaczeniem leku są choroby weneryczne.

Azithromycin wykazuje skuteczność w zwalczaniu bakterii atypowych, które mają własne ściany komórkowe lub zagnieżdżają się w komórkach gospodarza.
Przyjmowany antybiotyk wiąże się z podjednostką 50S rybosomy bakterii i dezaktywuje jej tRNA co prowadzi do powstrzymania procesu namnażania się bakterii oraz podniesienia siły układu odpornościowego.

Jakie są korzyści z przyjmowania tabletek Azitromycin (Azytromycyna)?

Lek Azithromycin zawiera aktywny składnik azytromycynę. Jest to substancja zaliczana do antybiotyków makrolidowych o dużej skuteczności. Preparaty zawierające azytromycynę dlatego przepisuje się najczęściej na różnego rodzaju zakażenia bakteryjne.
Tabletki Azithromycin przepisywane są bardzo często pacjentom z potwierdzoną chlamydią, rzeżączką, Ureaplasma urealyticum, mycoplasma genitaliom a także w przypadku innych chorób przenoszonych droga płciową.
Sprawdzając czy bakterie odpowiedzialne za schorzenie nie są odporne na Azithtomycin, lekarz pobiera czasami próbkę tkanki, głównie pod postacią wymazu np. z gardła.

Jak działa makrolidowy antybiotyk Azithromycin (Azytromycyna) ?

Komórki bakterii rosną przez zwiększanie objętości, poprzez produkowanie nowych białek i elementów strukturalnych oraz poprzez kumulowanie substancji pochodzących ze środowiska, w którym się znajdują. Bakterie rosną aż do osiągnięcia optymalnej wielkości, kiedy to dochodzi do podziału komórki na dwie odrębne.
Tabletki Azithromycin hamują proces wzrostu, tym samym zapobiegając dzieleniu się bakterii. Ograniczając ich namnażanie, daje szanse organizmowi na zyskanie przewagi nad chorobotwórczymi bakteriami i zwalczenie infekcji.

Kto może stosować antybiotyk Azithromycin (Azytromycyna)?

Lek mogą stosować osoby, które nie mają uczulenia na składniki leku. Antybiotyk stosuje się chorobach takich, jak:

 • chlamydia
 • lekkie przypadki rzeżączki
 • zapalenie cewki moczowej
 • ureaplasma urealyticum
 • mycoplasma genitalium
 • zapalenie płuc lub oskrzeli o podłożu bakteryjnym,
 • bakteryjne infekcje zatok, gardła, nosa,
 • zapalenie ucha środkowego o podłożu bakteryjnym
 • bakteryjne zapalenie skóry i tkanek miękkich
 • łagodne przypadki tyfusu
 • borelioza

Zastosowanie tabletek Azithromycin powinno być poprzedzone pobraniem wymazu do badań. Niektóre szczepy bakterii mogą być bowiem odporne na antybiotyk.

Kto nie powinien stosować tabletek Azithromycin (Azytromycyna)?
Lek Azithromycin może być stosowany przez większość pacjentów, którzy cierpią z powodu infekcji bakteryjnych min. chorób wenerycznych. Istnieją jednak okoliczności, w których lek nie powinien być stosowany:

 • u dzieci poniżej 6 miesiąca życia
 • u osób uczulonych na antybiotyki makrolidowe oraz ketolidowe
 • u osób z dziedzicznymi zaburzeniami powiązanymi z nietolerancją na galaktozę
 • u osób, które wykazują alergię na jakikolwiek składnik leku. W przypadku stwierdzenia reakcji alergicznych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutom zaprzestając stosowania leku.

Jak stosować tabletki Azithromycin (Azytromycyna)?

Dawkowanie leku zależy od szczepu bakterii. Nigdy jednak tabletek Azithromycin nie przyjmuje się na pusty żołądek. Standardowe dawkowanie leku to :
Kuracja 5 dniowa – przy leczeniu Chlamydii, Mycolasma Genitalium, Zapalenia cewki moczowej
500 mg pierwszego dnia, następnie 250 mg przez kolejne 4 dni ( łącznie 6 tabletek)

Kuracja 1 dniowa – ureaplasma urealyticum – 1x 1000mg

 • rzeżączka – 1x 1000 mg + Cefiksym ( zobacz: Zestaw leków na rzeżączkę)
  Należy odczekać 2 tygodnie przed wykonaniem kolejnego testu na obecność chorób wenerycznych.

W przypadku podejrzenia chlamydiozy dróg płciowych lub odbytu należy zastosować kombinacje leków

 • Azithromycin 6 x250 mg – 2 tabletki w pierwszym dniu i po jednej przez 4 kolejne
 • Doksycyklina na chlamydię odbytu – 2 tabletki dziennie po 100 mg przez 7 dni

Czy Azithromycin może wywołać skutki uboczne?

Możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych lecz tylko u niektórych pacjentów. Najczęściej występujące reakcje niepożądane to : biegunka, wymioty, zaparcie, nudności, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, świąt pochwy, upławy waginalne, wysypka skórna, swędzenie skóry. Jeżeli objawy te są uciążliwe i długotrwałe należy skonsultować się z lekarzem. Pełną listę możliwych skutków ubocznych można znaleźć w ulotce, która dołączona jest do leku.

Czy tabletki Azithromycin (Azytromycyna) można kupić przez internet?

Za pośrednictwem partnerskiego serwisu można zakupić lek. Nalezy jednak rzetelnie wypełnić ankietę medyczną, która pozwoli ocenić zasadność terapii właśnie tym lekiem. Dane z ankiety są chronione ustawą o ochronie danych osobowych i nie zostaną przekazane innym osobom ani instytucjom. Jeżeli nie będzie przeciwwskazań, zamówienie zostanie zrealizowane. Aby mieć pewność oryginalności leku oraz zapewnić pełne bezpieczeństwo realizacji zamówienia należy podążać za wskazówkami linku ponizej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *